Wieś Zalesie

Porusza ważne informacje na temat naszej wsi.


#1 2010-04-24 00:02:56

 dexster1981

Administrator

9113331
Zarejestrowany: 2010-04-23
Posty: 8
Punktów :   
WWW

Wieś Zalesie

Co myślicie o stronie
www.wies-zalesie.cba.pl

Zapraszam do zapisywania się na forum.
pozdrawiam dexster administrator


www.wies-zalesie.cba.pl

Chcesz posłuchać dobrej muzyki i być redaktorem na stronie www.djmuzyka.cba.pl napisz do mnie na gg.

Offline

 

#2 2010-05-21 16:32:57

 ona

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-05-21
Posty: 4
Punktów :   

Re: Wieś Zalesie

spoko

Offline

 

#3 2010-05-27 21:35:20

 dexster1981

Administrator

9113331
Zarejestrowany: 2010-04-23
Posty: 8
Punktów :   
WWW

Re: Wieś Zalesie

Miło mi że komuś się podoba to co robię. Staram się ale mało materiałów mam na temat Zalesie i proszę o więcej. Ale również piszcie o propozycjach co można jeszcze dodać lub zmienić na stronie.


www.wies-zalesie.cba.pl

Chcesz posłuchać dobrej muzyki i być redaktorem na stronie www.djmuzyka.cba.pl napisz do mnie na gg.

Offline

 

#4 2010-06-28 16:41:59

mariuszstr

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-06-28
Posty: 1
Punktów :   

Re: Wieś Zalesie

W odpowiedzi na prośbę administratora zamieszczam materiał na temat historii Zalesia a konkretnie parku w Zalesiu.

Około 1869 roku Karol Goetlib Kiehn wybudował pałac, gorzelnię i inne budynki
gospodarcze. Na podstawie testamentu po ojcu Zalesie przejął Georg Kiehn. To za jego rządów na terenie majątku wzniesiono budynki dla pracowników folwarcznych.
Po śmierci Georga Kiehna w 1922 roku folwarkiem bardzo krótko zarządzała jego żona Maria Bohman Kiehn, ale od 1927 roku gospodarstwo przeszło w ręce córki Griedy Leokadii von Rost.
Do niej i jej męża Ottona von Rosta majątek należał do zakończenia II wojny światowej.
W sierpniu 1946 roku Zalesie przeszło na własność Skarbu Państwa. Po 1946 roku w pałacu założono Szkołę Rolniczą. Na początku lat 50-tych mieścił się w nim Inspektorat Państwowych Gospodarstw Rolnych powiatu szubińskiego.
W 1970 roku po rozwiązaniu Inspektoratu budynek użytkowany był przez Dyrekcję PGR w Zalesiu.
Od 1993 rokuw pałacu mieściły się biura firmy G.R.O.S.Z. s.c. oraz mieszkania. Obecnie jest to własność prywatna.
Najbardziej na północ wysunięta jest część parkowo-pałacowa majątku z dominującym dworem, pobudowanym w dużym parku krajobrazowym o bogatym drzewostanie.
Park jest zachowany w niezmienionych granicach, o czytelnym układzie przestrzennym.
Położony na pagórkowatym terenie, z polanką widokową na przeciwko elewacji ogrodowej dworu.
Otoczony został murem ceglanym, którego większa część przetrwała do dzisiaj.
Najstarsza wzmianka o zaleskim parku pochodzi z 1791 roku. Powierzchnia parku wynosiła  9 ha i do chwili obecnej zachowała się większa jej część. W liczącym sobie ponad pół tysiąca drzew parku co najmniej kilka jest tak starych, że zasługuje na miano pomników przyrody. Do najpiękniejszych okazów zaliczyć można cisy pospolite i klony pospolite, których obwód pnia dochodzi do 330 cm, a jawory dochodzą w obwodzie do 390 cm. Ponadto w parku występują
atrakcyjne daglezje zielone i dęby szypułkowe.
Najbardziej reprezentatywną budowlą dawnego majątku w Zalesiu jest dwór, który można określić mianem pałacu. Wzniesiono go w stylu eklekcyjnym z przewagą elementów późnoklasycystycznych. Frontem zwrócony ku południu, przed którym ulokowano podjazd z kamiennym basenem fontanny.

Offline

 

#5 2010-08-17 10:30:34

 dexster1981

Administrator

9113331
Zarejestrowany: 2010-04-23
Posty: 8
Punktów :   
WWW

Re: Wieś Zalesie

Dziękuje za materiał.


www.wies-zalesie.cba.pl

Chcesz posłuchać dobrej muzyki i być redaktorem na stronie www.djmuzyka.cba.pl napisz do mnie na gg.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fot.pun.pl www.pbfnaruto.pun.pl www.warr.pun.pl www.sielczanie.pun.pl www.menele.pun.pl